JAK NA ALERGIE?

Právě začíná období zvýšeného výskytu alergických reakcí

A L E R G I E je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organizmu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od banální rýmy až po anafylaktický šok, který může končit i smrtí.

ALERGENY jsou látky bílkovinné povahy, které u některých lidí vyvolávají tvorbu alergických protilátek. Alergeny způsobují alergický zánět, nejčastěji na kůži, v trávicím traktu, nosní sliznici, očních spojivkách a v průduškách. U pacienta se při styku s alergenem spustí alergická reakce, která se projeví výše popsanými příznaky. Podobné příznaky však mohou způsobit i látky, které nemají povahu alergenů, tzv. iritanty.

S alergeny se můžeme potkat u nás doma i venku. Výskyt alergenů venku, zejména plísní a pylu, do značné míry ovlivňují klimatické a zeměpisné podmínky.V in­teriérech bývají nejčastější příčinou vzniku alergických potíží roztoči a srst domácích mazlíčků. Roztočům se nejvíce líbí na matracích a lůžkovinách. Jeden gram prachu z matrace může obsahovat až 2000 roztočů. Co se týče zvířat, nejagresivnější alergeny bychom našli u koček a malých hlodavců. Kočičí alergeny způsobují rýmu a astma dokonce několik měsíců poté, co zvíře domácnost opustilo.

Základní typy alergií (sezónních i celoročních):

Alergická rýma
Alergické astma
Alergie na potraviny
Profesionální alergie
Alergický zánět spojivek
Svědění
Kopřivka


Produkty přirazené k této novince